Jobb vagy csak más?
A hántolt köles 100 grammja 350 kcal-t, 9,5 gramm fehérjét, 68,76 gramm szénhidrátot, 3,9 gramm zsírt és 3,8 gramm élelmi rostot tartalmaz. Számos ásványi anyag (pl. vas, fluor, foszfor, kén, cink, magnézium, kalcium, szilícium stb.) és vitamin (B1-, B2-, B6-vitamin, niacin) található benne. Emberi fogyasztásra a hántolt kölest használjuk, így vitamintartalma ugyan alacsonyabb, de niacintartalmának jelentős része a hántolást követően is megmarad.A köles fogyasztása elsősorban májbetegség (cirrózis) esetén javasolható rendszeresen, mivel metionin-, cisztin-, ciszteintartalma gyorsítja a máj regenerációját. Egyéb gyulladásos állapotok (például a hörgő-, vese-, hólyaggyulladás) vagy akár tüdőbetegség esetén is érdemes gyakran kölest az étrendbe tervezni. Gluténmentes, ezáltal a lisztérzékenyek étrendjét színesíti. Élelmi rostjai és vízmegkötő tulajdonsága révén a bélrendszeri daganatok elleni védelemben, a székrekedés és divertikulózis megelőzésében, valamint a cukorbetegek és koleszterin-, vérzsírproblémákkal küzdők étrendjében is megállja a helyét.
Mire jó?
Kiváló kásaalap, akár édesen, akár sósan szereted. Édesen ízesítheted mézzel, lekvárral, asztalt gyümölcsökkel, olajos magvakkal. Leturmixolva és gyümölcslével összekeverve máris kész a kölespuding. Ebben a formában reggelire vagy akár desszertnek is kiváló. A fűszeres, sós változatot dúsíthatod túróval, sajttal és így egy könnyed vacsoraételt kapsz.
Lisztjéből lepény, palacsinta vagy akár kenyér is készíthető, utóbbi búza- vagy rozsliszttel keverve. Mivel, mint említettem, jól duzzad, sűrítőanyagnak is alkalmas. Zöldségekkel dúsítva, párolva vagy főve köretnek, rakott, töltött ételekhez, vagdaltakhoz a rizs helyettesítésére vagy egy részének kiváltására tökéletes.
Magját madarak, baromfiak és más háziállatok etetésére is hasznosítják. A néger kölesből sört is főznek. Az őrölt barna köles esetében a kölespelyhet előállítása során forró gőzzel kezelik és stabilizálják. Keverheted müzlibe, frissen préselt gyümölcslébe, levesekbe, tejbe vagy joghurtba. Az extrudált kölesgolyó igazán egészséges, rostdús nassolni való, de éppen emiatt ne felejts el kellő mennyiségű folyadékot (például egy pohár vizet) inni mellé.
Hogyan készítsd el?
A köles kb. kétszeres mennyiségű vízben 15-20 perc alatt megfőzhető. Közben eléggé megduzzad, akár két-háromszorosára is, így figyelj oda, hogy kellően nagy méretű edényt válassz.
A köles egykor jellemző gabonaétel volt
a magyar úri és népi konyhában is, de a kukorica és a kenyérsütés
elterjedése miatt már-már elfeledtük. Pedig nemcsak kásának kiváló. A
quinoa viszont már nem gabona, és még alig ismerjük, pedig igen
fehérje gazdag, így vegetáriánusoknak igazi csemege.
Köles, nem csak kásának jó
A Poaceae (Pázsitfűfélék) családjába tartozó köles (Panicum miliaceum) egyike a legrégebb óta termesztett gabonaféléknek. Ázsiában és Afrikában több mint 4000 éve ismerik. Különböző fajtái szerte a világban elterjedtek voltak, így például a gyöngyköles Afrikából származik, a kanári köles a Földközi-tenger vidékéről, az afrikai köles pedig Indiából. A napjainkban reneszánszát élő egyszerű köles (Panicum miliaceum L.), valamint az olasz és japán köles őshazája Kína volt, de lényegében egész Kelet-Ázsiában termesztették. A magyarok táplálkozásában központi helyét a kukorica elterjedése és a kenyér megjelenése is háttérbe szorította. Pedig már a honfoglalás idején is a magasabb társadalmi osztályok, és jóval később, a XVII-XIX. században is, a parasztság legfőbb ételei közé tartozott. Az 1980-as évekig nagy mértékben csökkent a gabonafélék, a burgonya és a zöldség fogyasztása, így a köles szinte teljesen eltűnt az asztalainkról. Szerencsére a díszmadártartás, az egészségmegőrző, reform étrend térhódításával együtt a köles ismét elterjedtté, népszerűvé vált, így ez a sokoldalú gabona újra gazdagítja a receptúránkat.
Melyiket vedd?
Mivel az ismert aranyköles kemény, kovasavtartalmú héja étkezésre alkalmatlan, ezért hántolni kell. Az ősi- vagy barna kölest viszont nem. A boltokban már hántolva kapod, így ezzel nem kell foglalkoznod.
Persze megnéztem még pár oldalt, és még két oldalon találtam hasznos információt a kölesről.
Az egyik oldalt itt , a másikat pedig ezen , az oldalon találtam
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése