2013. október 19., szombat

Fekete dióról



FEKETE DIÓ (JUGLANS NIGRA)

Figyel ön a táplálékára? És a végtermékre is?
Sok-sok „idegen” lakik bennünk. Eleszik előlünk a táplálékot, nyomelemeket, így szervezetünk sok értékes anyagból hiányt szenved. Akit különféle betegségek gyötörnek, próbálja ki a fekete dió készítményt, és figyelje a székletét.
A megtisztulási folyamat kezdetét jelzi a viszketős fenék; érezhető, ahogy a bélsárral megindulnak a bennünk már évek évtizedek óta táplálékláncban élő
önkényes „lakók”, a paraziták (nem vakarni, mosni)!

Az, hogy a feketediót gyógynövényként használják, Amerika - és a feketedió - felfedezése előtti időre nyúlik vissza. Az indiánok porrá tört fekete dió kérget alkalmaztak a gombás bőrfertőzések és a bélférgesség gyógyítására. A Cherokee törzsbeliek pedig a feketedió-kopáncs főzetét addig főzték, amíg besűrűsödött.
Ilyenkor külsőleg alkalmazták, borogatásként.

A feketedió kérge igen erős asztringens /bőrösszehúzó/ hatású, csípős, maró. A kéregből főzött teát, főzetet ugyanúgy használják, mint a közönséges dióét.
Meg kell viszont jegyezni, hogy amikor feketedió-kéregről beszélünk, mindig csak a belső részét értjük e néven, azaz a farész és a kemény külső kéreg közti lágy, világos háncsrészt.

Fogfájás esetén a feketedió-kéreg rágcsálásának szokását a korai telepesek az indiánoktól vették át.
A kéregnek enyhe hashajtó hatása is van. Az amerikai polgárháború idején általánosan használt gyógyszer volt. Ma is alkalmazzák az emésztőrendszer karbantartására,bár nem ugyanaz a gyógyhatása, mint a mi diónknak. A feketedió kérge ugyanúgy alkalmas a székrekedés, mint a hasmenés kezelésére.
A feketedió kérgét és gyümölcsét bőrgombásodás ellen használták.
Rákmegelőző hatást is tulajdonítottak neki, ez a megfigyelés abból adódhatott, hogy a gombaölő hatásánál fogva távol tartja azokat a gombákat, amelyeknek egyes összetevői rákkeltőnek bizonyulnak.

A feketedióból készült gyógyszert 1990-ben, Németországban rákellenes szerként jegyezték be.

A feketedió kopáncsa sok C-vitamint tartalmaz. A kopáncsból kinyert levet hagyományosan herpesz, ekcéma, fekélyek és szifilisz ellen, főzetét pedig féregűzőként alkalmazták Amerikában. Az is ismeretes, hogy a régi indiánok sokszor nem bajlódtak a kopáncsfőzet elkészítésével, hanem nyersen rágcsálták a dió zöld
burkát. Úgy is hatott.

Köztudott, hogy a bőrfelület szemölcsei vírusos fertőzés eredményei. A feketedió-kopáncs-lének szemölcseltüntető hatása is ismert.

A zöld kopáncs fekete-barna levének jelentős szerveskötésű jódtartalma van. A feketedió gyógyhatásához, fertőtlenítő hatásához ez a jód is hozzájárul.

A fekete dió belének - hasonló esszenciális zsírtartalma miatt - a mi diónkhoz hasonló koleszterin-szint csökkentő, vérnyomáscsökkentő hatása van.
A dióbél- beleértve a közönséges dió és a többi dióféle belét is - zsírsavai nélkülözhetetlenek az emberi szívműködés szabályzásához, az inzulin hasznosításához,és még a hangulatunk javítására is hatnak.

A fekete dió levelét gyógynövény-szempontból Lillie J. Martin analizálta 1886-ban. Megállapította, hogy a fő hatóanyaga a juglon mellett a tannin. A juglonnak
fertőtlenítő és gombaölő hatása van, a tannin pedig a külső és a belső hámszöveteket összehúzó hatásából adódóan segíti a gyógyulást. Csökkenti a szövetek kiválasztását, enyhíti az irritációt, javítja a szövet szilárdságát.

Ezenkívül illóolajokat, illó savakat, gyantát, viaszt, gumit és egy kristályosítható anyagot, valószínűleg valamilyen glükozidot talált.
Az ásványi anyag tartalom 8.5 %, miből az alumínium - a mi diónkkal ellentétben - hiányzik. Jelentős mennyiségű viszont a króm, szelén, vas és kálium.

A levele egyébként - tea és főzet formájában - minden olyan gyógyászati célra hasznosítható, mint a közönséges dió levele.

Külsőleg, belsőleg egyaránt, sőt sebek és a bőr egyéb fájdalmas helyeinek tisztítására is. Összehúzó és fertőtlenítő hatása is van.

Azonos a féregűző tulajdonsága is. A régi indiánok poloskákat, atkákat tartottak távol a segítségével.

Gombaölőként, parazitaölőként, fertőtlenítőként használják. Ilyenkor folyamatosan szedik. A feketedió-készítmény fertőtlenítő hatása nemcsak baktériumok esetében hatásos.
Bőrbe dörzsölve ekcéma és herpesz ellen is használják.

Szájsebek, torokgyulladás ellen gargalizálnak a feketedió kivonattal.

A készítmény vércukorszint-szabályzó hatásáról is írnak, és a kivonat hatóanyagai hozzájárulnak a szervezetben lévő toxinok és a fölösleges zsírsavak elbontásához.

Egyetérthetünk tehát abban, tisztelt Kollégám, hogy nemcsak a mi diónk, hanem a feketedió is csudajó gyógyszer.

Mégsem ajánlják mindenkinek, bár láttuk, hogy szinte mindenre jó. Kiknek nem ajánlott szedniük a feketedióból készült táplálék-kiegészítőt? Ne szedjék a
súlyos vese- és májbetegségben szenvedők, a szoptatós anyák, és ne adjunk a két évesnél fiatalabb gyerekeknek sem! Nekik azért ne, mert ilyen kicsi gyerekekre
a feketedió hatóanyagai nincsenek bevizsgálva.

A feketedió hatóanyagai stimulálják a bélműködést, ezért akinek komolyabb emésztőrendszeri betegsége van - az orvos megkérdezése nélkül - ne szedje mértéken
felül a feketedió-kivonatot!
Nincs továbbá gyógyszerekkel, vagy más növényi készítményekkel kapcsolatos káros kölcsönhatása se.

Meg kell végül említeni, hogy akad néhány ember, aki természeténél fogva allergiára hajlamos. Ők óvatosan nyúljanak a feketedióhoz, mert a fa minden része,
de leginkább virágpora, viszkető kiütésekkel járó allergiát okozhat.

Ha a feketedió-készítmény szedésével kapcsolatban kérdéseink adódnának, tisztelt Kollégám, kérdezzük meg nyugodtan háziorvosunkat,gyógyszerészünket. Valószínű,
hogy nem tud hozzászólni a kérdéshez. Ez esetben nyugodtan magyarázzuk el neki, amit mi tudunk a feketedió gyógyhatásáról.

A feketediófa a szobrászok kedvenc fája; szépsége, gyógyító hatása egyedi.

A belőle készült tinktúrát a család minden tagjának érdemes szedni.
A háziállatok is kapják, mivel visszafertőződhetünk tőlük!
A feketedió tinktúra a felesleges parazitákat, férgeket elpusztítja a szervezetben és ezáltal rengeteg betegséget a szervezet a saját immunrendszerével
önmaga leküzd! Ajánlatos családi terápiát alkalmazni, hogy a környezetünk és saját magunk ne fertőződjünk vissza.

A feketedióhéj kivonatot ajánlatos napi 2 kisebb evőkanállal kezdeni, reggel és este, étkezés előtt. Két hét múlva lecsökkenthetjük az adagokat 1 teáskanálra.
A természetes C-vitamin segíti a hasznosulást, pl. homoktövis és csipkebogyóhéj szárítmány, akár kapszula formájában is, szintén reggel és este elfogyasztva!

                                       Ajánlja: Remete, a Sárkányfűárus

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése